Hakkımda

Ben Zafer Çakırtaş 1962 Ankara doğumluyum, 21 sene özel sektörde müfettişlik ve üst düzey yöneticilik yaptım, 4 yıl da bir kamu bankası şirketinde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2011 yılı sonlarında emekli oldum. Seyahat amaçlı gezilerime 2001 yılından itibaren başladım, şu ana kadar 38 Ülke ve onlarca şehir gezdim, çok beğendiğim ülkelere birkaç kere gittiğim oldu, Malezya, Singapur, Hong Kong ve Ukrayna bu gruptadır.

Borneo Adası / Malezya

Singapur

İstanbul Adliyesinde bilirkişilik yapmaktayım, ayrıca mesleki tecrübeme dayalı kısa süreli danışmanlık hizmetleri de vermekteyim (Mali İdari Konular, Denetim Hizmetleri), kalan zamanımın çoğunu ise ziyaret ettiğim veya gezmeyi planladığım yerlerle ilgili araştırmalar yapmak ve kitaplar okumak ile geçiririm. Bana seyahat etmek büyük enerji ve yaşama sevinci vermektedir. Yılda dört veya beş kez yurt dışı geziler yapmaktayım, ilk zamanlar tur firmaları ile yaptığım seyahatlerimi son 15 yıldır kendim planlayıp yapmaktayım. Seyahatlerimi bazen ailem ile, bazen de yalnız gerçekleştirmekteyim. Gittiğim şehirlerde iyice sinmesi açısından dört veya beş gün geçiririm, her ne kadar seyahat öncesi yoğun bir bilgi hazırlığı yapsam da gideceğim yerde mutlaka bir yerel rehber bulurum. Çünkü gezi kitapları veya yayınlara yansımayan çok farklı şeyler yerel insanlardan öğreniliyor.

Odessa Opera Binası / Ukrayna

Egzotik yerler ve henüz çok gelişmemiş yerler tercihimdir, Güneydoğu Asya da birçok yer gezme fırsatım oldu, Güney Afrika Cumhuriyeti  de muhteşemdi,  bir daha ki sefere başka yerlere gideceğim desem de Güney Doğu Asya beni adeta mıknatıs gibi her defasında kendine çekmektedir. Ama Orta Avrupa da da uygun fiyatta ve çok gezilesi görülesi yerler olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Budapeşte / Macaristan

Angkor Wat Tapınağı / Kampoçya ve Güney Afrika Cape Town yakınları Fok Adası

Yeni seyahat etmeye başlayacak arkadaşlara tavsiyelerim, ilkin tur firmalarıyla gidilebilir ama yalnız ve tursuz gitmeyi düşünüyorlarsa, ucuz uçak bileti ve otel arama sitelerini takip etmelerini öneririm. Ayrıca seyahatlerinde bol bol resim çekmelerini ve mümkünse günlük tutmaları anılarını sonsuzlaştıracaktır.

Ülke ve şehirler ile ilgili temel bilgilerde genel olarak tr.wikipedia.org dan yararlanılmıştır.

Gezilerimi serbest yazarlık yaptığım en büyük gezi sitesi Gezimanya.com ve anlık olarak da facebook da Zafer’in Seyir Defteri/ Zafer’s Logbook sayfamda, Instagram da ise https://www.instagram.com/zaferin_seyirdefteri/  hesabımda paylaşmaktayım.

Triglava Milli Parkı, Bled yakınları Slovenya,

(Visited 657 times, 1 visits today)