Slovenya

LJUBLJANA    BLED

Slovenya gezimi, yazarı olduğum Türkiye’nin en büyük gezi sitesi Gezimanya.com’ un daveti ile diğer gezi yazarı / blogger arkadaşım www.gezginmarti.com blogu sahibi Özlem Güzelharcan ile birlikte gerçekleştirdik. Şimdi gezi notlarımı ve izlenimlerimi sunmaya başlayayım.

Slovenya ülkemize yaklaşık 2.15 saat uçuş mesafesi uzaklığında, Balkanların doğu tarafında, Orta Avrupa’nın güneyinde, İtalya ile kapı komşu, birazcık da Adriyatik denizine kıyısı mevcut bir ülke. Bu kıyı bölgede deniz turizmi oldukça gelişmiş, burası coğrafi özellikleri bakımından aynı bizim Akdeniz ve Ege kıyılarımız gibi ama ülkede ağırlıklı olarak karasal iklim hakim, Alp dağlarının etekleri çok yakın, her yer ormanlık ve yemyeşil, musluklardan akan sular içiliyormuş, hatta bırakın muslukları, Alplerden gelen dereler bile o kadar temiz ki o sular bile içilebilir dersem abartı olmayacaktır, bu bölüm Bled yazımda ayrıntılı olarak sunulmaktadır.

Ülkenin nüfus yapısına bakacak olursak, toplamda iki milyonun biraz üzerinde adından da anlaşıldığı gibi ağırlıklı olarak Slavlardan oluşuyor, küçük küçük oranlarda eski Yugoslavya’dan kalma etnik gruplar var, Macaristan sınır bölgelerin de de yine Macar kökenli gruplar yaşamaktadırlar. Bu Slav ülkesi yaşayanlarını bir Balkan kökenli kişi olarak şöyle analiz ediyorum, bu Slavlar diğer Ortodoks inançlı Balkan Slavlarıyla ve Ruslarla oldukça farklılar, çok barışçılar, hoş görülüler ve diğer irili ufaklı etnik gruplarıyla da uyum içerisinde yaşıyorlar. Zaten hiçbir dönem savaşmamışlar ve tüm dış saldırılarda hemencene teslim olmuşlar ve zaman zaman işgallere uğramışlar.

Slovenya’lıların yaşam tarzları ve davranış şekilleri Avusturya’lılara oldukça benziyor, bu durumu yıllarca Avusturya’lıların hakimiyeti altında kalıp Avusturya kültüründen etkilenmelerine olduğu kadar, bu Slavların farklı bir mezhep ( Katolik), yaşam tarzı ve dünya görüşünden olmasına da bağlıyorum.

Bu genel bilgilerden sonra belirtmek istediğim bir husus da, ülkenin isminin bir başka ülke ismi ile karıştırılması. Şöyle söyleyeyim Slovenya ile Slovakya ülkelerinin isimlerinin karıştırıldığına bir gezgin olarak ülkemizde ben de çok defa şahit oldum, bu karışıklıktan Slovenya’lıların da yakındığını bu seyahatimde gördüm. Slovenya’nın başkenti Ljublijana kenti bu güzel ülkedeki ilk durağımızdı, Lubliyana olarak telaffuz edilen ve ‘’sevilen’’ anlamına bu güzel şehre Türk Hava Yollarının haftanın her günü ve günde çift sefer yapılan uçuşları ile ulaşabilirsiniz.

Çok medeni ve barışçıl halkı olan Slovenya’nın başkenti Ljubljana sokaklarından bir anı da vermeden geçemeyeceğim,

Slovenya gerçekten görülmeye çok değer ve ülkemizde çok fazla bilinmeyen bir ülke, ayrıca bir gezi yazısına da sığdırılmayacak kadar büyük ve dolu dolu bir turizm destinasyonu,

Slovenya’nın Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Piran kenti de harika bir tatil seçeneği,

Ljubljana’nın içerisinden geçen nehir,

 
Old Town Bölgesinden muhtelif görünümler,
Ljubljana’ya yaklaşık 60 km mesafede bulunan Predjama kalesi ve bu kalenin arka ( iç ) tarafında ise Postojna Mağarası yer almaktadır ve Slovenya’nın görülmesi gereken güzelliklerindendir.
(Visited 121 times, 2 visits today)