Odessa 2014

ODESSA KARADENİZ’İN İNCİSİ,

Nisan ayının sonlarına doğru Odessa’ ya gittim, şehir hayal ettiğimden, düşündüğümden çok farklıydı, ilkin burasını bizim Karadeniz bölgesi gibi dağlık ve çevresi ormanlık diye ve deniz kenarında konumlanmış bir şehir olarak düşünmüştüm, oysa ki çok farklı, uçaktan gördüğüm kadarıyla şehir merkezi denizden biraz yüksekte büyük bir plato üzerine kurulmuş, çevresi tamamen ekili alanlardan oluşuyor, deniz kenarında liman dışında pek bir şey yok.

Kozmopolit bir etnik yapısı var, ağırlıklı olarak Ukrayna kökenliler olsa da, Ruslar, Gürcüler, Ermeniler, Azeriler, Yahudiler ve az bir oranda da Arnavutlar olmak üzere yüz civarı grup olduğu söyleniyor. Barış içerisinde yaşıyorlar ve mutlular,

Old city denilen bölge platonun girişinde ve deniz manzarasına sahip, şehrin asıl yaşam alanı, eski şehri takip eden bölümden başlıyor ve çok çok geniş bir alana yayılmış, sokaklar çok geniş, toplu taşım çok yaygın, eski tramvay ve yine küçük eski otobüsler her yere ulaşıyor,

Bir tramvaya öylesine bindim, sürücü de biletçi de orta yaşın üzerinde hanımlardı, şehrin önce kuzeyine gitti 30 dk.civarı, sonra da güneyine yine bir yarım saat daha, bilet parası da toplam da 3 Ukrayna parası ( 1 usd=13 grivna.Nisan2014)  bizim paraya çevirirsek pek karşılığı bile olmayacak kadar düşük bir değer,

Gezilecek belli başlı yerleri anlatacak olursam, Patyomkin Merdivenleri, Opera Binası v.s.nin olduğu old city,  (bu bölgeyi Patyomkin Merdivenlerinde kalkan ve eski şehri komple gezdiren, meşhur  Deribasovskaya Caddesini de kapsayan bir ring yapan, rehberli açık tekerlekli trenlerle yapılmasını tavsiye ederim, yaklaşık yarım saat sürüyor ve 6 usd civarı fiyatı var ).

Gideceklere tavsiye edeceğim bir başka yer de Privoz Market, burası adeta bir açık hava alışveriş kompleksi, bölümlere ayrılmış, balık, et ürünleri, sebze-meyve, giyim, hediyelik eşya ve bir çok şey bulabilmek mümkün ve fiyatlar bize göre oldukça uygun. Ayrıca Privoz çevresinde orta çaplı avm.ler de bulabilmek mümkün.

 

Şehrin en popüler gezi bölgesi Deribasovskaya Caddesi ve çevresi, burada restaurantlar, cafeler ve büyük ve yemyeşil şehir parkı var. Odessa’ ya gideceklere bu cadde yakınlarında bir yerde kalmalarını tavsiye ederim.

Yemek ve içecek fiyatları oldukça makul, 5 usd.a  ortalama bir restaurantta, 12-13 usd’ a ise iyi bir restaurantta yemek yemek yenilebilir. Yerel yemekler çok lezzetli, deniz ürünleri de farklı lezzetlerle sunuluyor.

Parfüm vs. kozmetik ürünler % 25 civarı Türkiye den daha ucuz, cep telefonları da yaklaşık % 30 civarı daha uygun fiyatlı, yani seyahat uygun bir maliyete de gelebilir,

Ukrayna ekonomisi Doğu Bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçılarla  yaşanan çatışmalar nedeniyle oldukça zor dönemler geçiriyor. Ruslardan nefret ediyorlar bunu birtakım hediyelik eşyalara bile yansıtmışlar.

Üç günlük bir seyahat için çok tavsiye ederim, medeni  insanların yaşadığı, gerçekten Karadeniz in incisi denilen Odessa çok güzel bir şehir, ayrıca yaz dönemi de plajlarının çok canlı olduğu söyleniyor.

Privoz Market’in ana giriş kapısı,

Odessa Old City Bölgesinde ilginç bir yapı,

Odessa’nın meşhur Deribasovskaya Caddesi Bölgesi,

 

(Visited 156 times, 1 visits today)