Zaporijya / Zaporizhzhya

Zaporijya veya  Zaporizhzhya olarak adlandırılıyor, Dinyeper Nehri’nin kenarında yer alıyor nüfusu yaklaşık 800.000, 334 km2 ye yayılmış bir şehir, sanayii tesisleri oldukça fazla bunu zaman zaman kirli havası ile hissedebiliyorsunuz. Buna rağmen yeşil alanları ve parkları ile dinlendirici bir şehir, uçuş süresi İstanbul dan yaklaşık 2.10 dakika, hava alanı oldukça ilkel diyebilirim, inişim gece yarısından sonra oldu, taksi olmasına rağmen tesadüfen orada bulunan bir Türk sağ olsun otelime kadar götürdü.

Zaporijya da beş gün kaldım bu süre içerisinde yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan Dnipro şehrine de günü birlik bir tur yaptım, bu arada Dnipro çok güzel bir şehir, bana günü birlik tur yetmedi ve bu yıl muhtemelen Eylül ayında tekrar daha uzun süreli bir seyahat yapacağım.

Şehirde Intourist Otel de kaldım, rezervasyonumu booking.com dan birkaç ay önce yapmıştım akşam yemeği dahil bir rezervasyondu, iyi ki de öyle yapmışım, otantik restoranı ve yemekleri harikaydı, yerel yemekler olduğu gibi Türk damak tadına uygun yemekler de vardı, ayrıca Türkçe menü olması da güzel bir sürpriz oldu.

Şehrin ortasından Avrupa’nın en geniş bulvarlarından olan Lenin caddesi geçiyor, caddenin sağında solunda çok sayıda parklar, kiliseler, eski tarihi binalar, cafeler ve işyerleri mevcut.

Bulvar üzerinde bulunan Arystokrat Cafe/Restoranı yemek veya içecek için tavsiye edebilirim.

Bu yolun sonunda limana ulaşabilirsiniz, limanda küçük bir cafe ve balık tutan insanları görebilirsiniz.

Yine limanın hemen yakınlarında turistik yer olarak belirlenen Dinyeper Hidroelektrik Santralı da görsel olarak şehre bir farklılık katmaktadır.

Özellikle hafta sonları Zaporijya’lıların tercih ettiği parklardan birisi Voznesenovskiy Park, burada çocuklar için etkinlikler, yapay dere, mini bir gölet, şelale ve heykelleri görebilirsiniz.

Ayrıca parkta bulunan küçük çaplı cafeler de de çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Şehrin hemen kenarından geçen Dinyeper nehri kenarında piknik yapıldığı gibi plajlarında da nehre giren ve güneşlenen Zaporojyalıları görebilirsiniz. Plajların yanında yaz dönemi çalışan tekne limanı ve restoranlar bulunmakta,

Ama muhtemelen Zaporijya’nın en turistik yeri Dinyeper Nehri’nin ortasında bulunan Khortytsa Adası, bu ada Kazak Adası olarak da adlandırılıyor, adaya gidiş şehir merkezinden taksi ile yaklaşık 4-5 usd civarına denk gelen grivna tutarında, adaya tarihi bir köprüden geçilerek gidiliyor.

Ada; kale, müze, restoran, Kazak savaşçıların gösteri yaptıkları bir alan ve bol miktarda yeşil alanlardan oluşuyor.

Adada bulunan restoranda nehir manzarası karşısında yemek yemenizi ve bir Kazak Savaşçıların gösterisini izlemenizi tavsiye ederim, ancak bu gösteriler belirli gün ve saatlerde yapılıyor, gitmeden önce bilgilenmekte fayda var.

Zaporijya Ukrayna’nın sakin ve sade şehirlerinden bir tanesi, gezmek için iki günün yeterli olduğunu düşünüyorum, bir gün şehir turu, bir gün de Kazak Adası turu yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

 

 

 

 

(Visited 149 times, 1 visits today)