Güney Afrika Cumhuriyeti

CAPE TOWN

Güney Afrika Cumhuriyeti ya da daha yaygın kullanımı ile Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Svaziland ve Namibya oluştururken ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu, güney ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Bu ülkelerin haricinde Lesotho‘da da tamamen Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içinde yer alan bir ülke olarak Güney Afrika ile tüm sınırlarını paylaşmaktadır. Güney Afrika’da yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein olmak üzere üç başkent bulunmaktadır.

Ülke Orta Afrika Cumhuriyeti ile birlikte ülke isminde kıta ismi Afrika ‘yı kullanan iki ülkeden biridir. Geçmişte Roma İmparatorluğu‘na bağlı bir eyalet olan ve günümüzde Tunus‘un kurulu olduğu bölgelerde bulunan Afrika eyaleti için kullanılan Afrika daha sonralarıAraplar tarafından da aslına sadık kalınarak Ifriqiya olarak adlandırılmıştır

Güney Afrika Cumhuriyeti sahip olduğu 1.219.912 km² yüz ölçümü ile dünyanın en büyük 24. ülkesi konumundadır. Ülkenin toplamda sahip olduğu 5.244 km’lik kara sınırından 1.005 km’si Namibya, 1.969 km’si Botsvana, 1.106 km’si Lesotho, 496 km’si Mozambik, 438 km’si Svaziland ve 230 km’si Zimbabve ile oluşurken, ülkenin ayrıca Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu’na 2.798 km’lik sahil şeriti bulunmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasında nüfus yoğunluğunun çok olduğu ülkelerden biri konumundadır. 2011 yılında gerçekleştirilen son resmi sayım sonuçlarına göre ülke kıtanın en çok nüfusuna sahip 5. ülkesidir, 2013 yılı sayımlarına göre ülkede 52.98,milyon kişi yaşamaktadır.

Ülke nüfusunun yaklaşık olarak %80,2’sini oluşturan siyahlar, Güney Afrika’da çoğunluğu oluşturmaktadır. Renkliler olarak adlandırılan grup %8,8 ile en kalabalık ikinci nüfusu oluştururken, beyazlar %8,4, Asyalılar ise %2,5 oranı ile diğer grupları oluşturmaktadır

 

Güney Afrika Cumhuriyeti 20.000’den fazla bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin güneybatı bölgesinde bulunan ve dünyada ki ekolojik çeşitlilik açısından önemli bir yer tutanFynbos‘ta söz konusu bitkilerin 9.000 adeti gözlemlenebilmektedir. Ülkede gözlemlenen bitkilerin birçoğu bu bölgeye özgü endemik türler olup, birçok botanik uzmanı Capensisadını verdikleri bu bölgeyi dünyada ki bitki çeşitliliği açısından dünyadaki altı noktadan biri olarak kabul etmektedir.

Ülkede ki bitkilerin çoğunluğunu her daim yeşil olan sert, ince ve iğne yapraklı bitkiler oluşturmaktadır. Bunların haricinde ülkede 130 farklı çeşidi bulunan iki çenekli, taçsız çiçekli bitkiler familyası olan Proteaceae’lar da sık bir şekilde görülmektedir.

Ülke genelinde birçok bitki türü bulunmasına rağmen ormanlık alanlar çok azdır. Güney Afrika Cumhuriyeti yüz ölçümünün sadece %1’i ormanlarla kaplı olup, bu ormanlar da ülkenin doğu kıyılarında Mozambik sınıra yakın bölgelerde bulunmaktadır. Bölgeye ilk Avrupalıların geldiği dönemlerde mevcut olan ağaçlar Avrupalı göçmenler tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda kesilmiş, bu işlemler sonucunda da bölgeye özgü ağaçların soyu tükenmiştir. Avrupa’dan getirilerek dikilen okaliptüs ve çam ağaçları gibi bu bölgeye özgü olmayan ağaçlar kuraklığa, erozyona ve orman yangınlarına, yerel ağaç ve bitki türlerinin yok olmasına sebep olmuştur. Günümüzde bu tür sorunlara yol açan ağaç türleri kapsamlı çalışmalar doğrultusunda bölgeden uzaklaştırılmaktadır.

(Visited 189 times, 1 visits today)