Kharkiv / Kharkov / Harkov

Ukrayna’lılar Kharkiv, Ruslar Kharkov diyorlar, Harkov adı da kullanılıyor, Ukrayna’nın en Kiev den sonra en büyük ikinci şehri ve bir önceki başkenti. Türkiye den uçak ile yaklaşık 1.15 saat uzaklıkta, ben şehre Pegasus Havayolları ile gittim ve gece yarısı vardım. Hava alanı oldukça büyük ve modern şehir merkezine her saat taksi bulunabiliyor, fakat otelinizi daha önceden organize ettiyseniz ulaşım otel ile iletişim ile ücreti karşılığı sağlanabilir.

Nüfusu 1.4 milyon ve 350 km2 ye kurulu bir şehir, Ukrayna’nın kuzey doğusunda bulunuyor, Rusya’ya da oldukça yakın, zaman zaman gerçekleşen çatışmaların da heyecanı şehirde hissediliyor. Dünyanın en büyük meydanlarından olan Özgürlük Meydanında da Ukrayna milliyetçiğini yansıtan standlar ve gösteriler görebilirsiniz.

Özgürlük Meydanı ile ilgili bilgi verecek olursak da;

Bu ismi Bolşevik gizli servisinin kuran Feliks Dzerjinski’den almıştır. 1964 yılında meydana Lenin’in heykeli dikildi. Meydanın ana parçası batıda Lenin heykeli, doğuda Sumskaya, kuzeyde Hotel Kharkov, güneyde ise Şevçenko Parkı ile sınırlanmıştır. Meydan 690-750 metre uzunluğunda, 96-125 metre genişliğindedir. Yani devasa büyük bir alandan söz etmek mümkün.

Şehir diğer gördüğüm her Ukrayna şehri gibi parklar ve yeşil alanlar ile dolu, ayrıca bu şehir için Ukrayna’nın üniversiteler şehri de deniyor, çok sayıda yabancı öğrenci eğitim görüyormuş. Sanayi tesislerinin de oldukça fazla olduğunu okudum ayrıca kimisini de gördüm.

Benim seyahatim Ekim ayının ortaları gibiydi yani havalar soğumaya başlamıştı bu nedenle açık hava cafelerini göremedim, parklarında doyasıya dolaşamadım.

Kharkiv’e ( Harkov) gideceklere genel bilgiler vereyim,

Şehrin merkezi ana caddesi Sumskaya Street, bu cadde özgürlük Meydanının üst kısmından Gorkiy Park civarından başlıyor ve Old City denilen bölgeye doğru gidiyor.

Gorky Park oldukça büyük bir alanı kaplıyor, içerisinde, lunapark, mini göletler, cafeler ve mini de bir teleferik mevcut. Gezmeye değer çok dinlendirici bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Gorkiy Park ile Özgürlük Meydanı arasındaki bölümde markalı ürünler satılan mağazalar ve cafe-restoranlar oldukça fazla, Özgürlük Meydanı ile Old City arasında ise yolun bir tarafında daha çok tarihi binalar, diğer tarafında ise Shevchenko City Garden olarak adlandırılan büyük  parkı görebilirsiniz.

Shevchenko City Garden da çok büyük bir park, içerisinde mini bir hayvanat bahçesi, heykeller, 50.paralel dairesini simgeleyen bir yapı ve çeşitli heykeller bulunuyor.

Parkın bitiminde Harkov Opera ve Bale binası bu binanın karşısında ise Harkov’u simgeleyen yapılardan Mirror Stream Anıtı bulunuyor, bu anıt Unesco tarafından koruma altına alınmış, yapının arka tarafında ise bir katedral bulunuyor, geceleri de ışıklandırılan Mirror Stream şehre güzellik veren bir eser diyebiliriz.

Yolumuza devam edelim, yine cafeler mağazalar geçince AVE Plazayı görebilirsiniz, içerisinde cafeler, restoranlar ve mağazalar bulunuyor ve oldukça da yeterli olduğunu düşünüyorum.

Bu arada Tarihi Şehir ( Old City ) bölgesine de girmiş oluyoruz. Bulvar Rosa Luxemburg Meydanına açılıyor. Burada Ukrayna Bağımsızlık Anıtı, Russian-Asian Bank, Credit Society, Merchant Bank merkezleri ve Astoria Hotel, tarihi binalarda konumlanmış vaziyette, yine Tarih Müzesi ve Kharkiv State Academy binaları bu bölgede yer alıyor.

Kharkiv’in bir büyük caddesi de Pushkinskaya Street, bu cadde Sumskaya Caddesine paralel denilebilir, burada da parklar, kiliseler, cafeler, restoranlar ve mağazalar mevcut. Quiet Centre denilen park içerisinde bulunan havuz içerisindeki heykeller de hoş bir görüntü oluşturmuş, aşıklar çeşmesi deniyor buraya,

Kharkiv de yerel restoranlar olduğu gibi Türk ve farklı ülkeler mutfaklarını da bulabilirsiniz, fiyatların da makul olduğunu düşünüyorum,

Churrasco Restaurant Brezilya Et Restoranı, burada servis sınırsız, masanızda bulunan yeşil tablayı tersine yani kırmızı renge çevirene kadar garson sürekli bir şeyler getiriyor, fiyat derseniz sabit, 200 Grivna yani 7-8 usd civarı,

Şehir içinde uygun alışveriş yeri olarak Harkov Central Marketi söyleyebilirim, burada istediğiniz birçok şeyi uygun fiyatlar ile bulabilirsiniz, yeri ise Old City’e çok yakın yürüme mesafesinde,

Daha büyük kapsamlı bir alışveriş yeri düşünürseniz, bizim Mahmutpaşa / İstanbul veya Kemeraltı / İzmir benzeri     Barabaşova Pazarı tavsiye edebilirim ama oraya metro ile veya taksi ile gitmelisiniz, çünkü şehir merkezinden oldukça uzakta bir yer.

Kharkiv da geniş caddeler ve yaygın toplu taşıma ile ulaşım ve trafik sorunu göremedim,

Kharkiv ile ilgili yazacaklarım bu kadar, iki veya üç gün şehri gezmek için yeterli olacaktır diye düşünüyorum, kalınacak yer olarak da merkezi olması açısından Old City bölgesini tercih etmekte fayda var.

 

(Visited 171 times, 1 visits today)